W czym może pomóc chirurg onkolog?

W czym może pomóc chirurg onkolog?

Ocena: brak
Głosów: 0

Onkologia w ostatnich lata nabrała dużego znaczenia, nigdy wcześniej nie było tylu przypadków raka, jak w ostatnim czasie. Ludzie boją się tej choroby, ponieważ tuż obok zawału serca, jest najczęściej spotykaną chorobą. Co natomiast możemy powiedzieć o osobach, które leczą? Przecież to jest trudna i długa walka, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza prowadzącego! Onkologia zasługuje na miano uznania. Jest to ciężka dziedzina, która ratuje życie.

Czym zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej?

Chirurgia onkologiczna to dotychczas najskuteczniejsza metoda w leczeniu nowotworów. Nie da się ukryć, że jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach w największym stopniu radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Niemniej jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy użyciu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo względnie dużej skuteczności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Niekiedy wystarczy tylko drobna interwencja chirurga, w celu pobrania wycinka zmiany skórnej.

Stosuje się także zabiegi uśmierzające, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się oszczędzić pacjenta. Zabieg ma na celu udoskonalić wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy i regularny rozwój medycyny dostarcza lekarzom coraz to nowe narzędzia do walki o ludzkie życie czy też zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może wykorzystać chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to szczególnie ważne przy niezwykle trudnych i skomplikowanych operacjach, związanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane oraz skutkowały coraz bardziej pozytywnymi efektami.

Dzięki poznaniu oraz użyciu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na tworzenie coraz doskonalszych protez kostnych lub naczyniowych. Protez, gdzie uzupełnia się niedobory tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

Jakie problemy zdrowotne możesz rozwiązać podczas wizyty u chirurga onkologa?

Dawniej wśród chorych panowało przeświadczenie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, ponieważ cięcie guza ostrożnie powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej kwestii wystarczająco rozwinięta, stąd pozbywano się jedynie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to podstawowa różnica rzutująca na efektach operacji chirurgicznych.

Nadzwyczaj ważne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Odpowiednie monitorowanie oraz podjęcie leczenia we właściwym momencie może ochronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny bagatelizować ani przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej specjaliści zajmą się nowotworem, tym większe szanse zyskuje chory.

Chirurg onkolog identyfikuje nowotwór na podstawie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek lub na podstawie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące stosownej diagnozie i rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest także biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i wówczas poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych oraz bardziej ukrytych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem guza. Wtedy chirurg onkolog powinien zastosować immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza i konieczne jest wykorzystanie innych, mniej agresywnych środków.

Z czym musi zmierzyć się podczas codziennej pracy chirurg onkolog?

Chirurg onkolog pracuje na co dzień w skrajnie wyczerpujących warunkach. Jest narażony na duży stres, presję i wybory, które niewiele osób chce podejmować. Styka się ze śmiercią, bólem i bezsilnością. Pomaga choremu na raka, jak tylko potrafi, jednak nie zawsze to idzie w dobrym kierunku. Dlatego wskazane jest, aby odznaczał się ogromną odpornością psychiczną, aby nie zaszkodzić sobie, a także pacjentowi.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
W czym może pomóc chirurg onkolog?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Wszystko, co musisz wiedzieć o dietach roślinnych
Komentarze: 0
Ocena: brak