Stwórz swoją własną oazę spokoju w ogrodzie

Stwórz swoją własną oazę spokoju w ogrodzie

Ocena: brak
Głosów: 0

Wiosna jest okresem, gdy świat budzi się do życia, a nasza chęć do przebywania na świeżym powietrzu również jest coraz silniejsza. Choć oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest spacer w parku lub w lesie, to bywa, że mamy możliwość stworzenia dla siebie i rodziny alternatywnego miejsca wypoczynku w postaci zaadaptowania do relaksu przydomowego ogródka, tarasu czy działki rekreacyjnej.

Nasz ogródek, czyli własna odrobina zieleni w mieście

Wracając wspomnieniami do naszych dziadków, często przypomina nam się, jak z pietyzmem uprawiali oni grządki w swoim wiejskim domu, jak wiele czasu pochłaniała ta praca, i jak z upływem lat stawało się to coraz bardziej uciążliwe dla nich. Faktycznie, próba stworzenia kwiecistego dywanu, licznych rabatek, czy przycinanie drzewek owocowych wymaga czasu. Nie zawsze jednak musimy tym zajmować się samodzielnie, niekoniecznie też musimy podejmować się tak ambitnego zadania. Z jednej strony, istnieją firmy świadczące usługi pielęgnacji ogrodu, jednak wielu wydatków możemy uniknąć, gdy zdecydujemy się na minimalistyczną wersję ogrodu.

W takim przypadku najlepiej zda egzamin proste w utrzymaniu połączenie traw i wiecznie zielonych iglaków. Choć kompozycja ta nie będzie zachwycała nas swoim pięknem, to jednak unikniemy pielenia, nawożenia sadzonek czy ich późniejszego podlewania. Wystarczy tylko kilka razy w ciągu roku skosić trawnik. Dodać trzeba, że nawet i taki projekt nie musi być wcale monotonny. Dobrym pomysłem na urozmaicenie, a zarazem poprawienie komfortu korzystania z ogrodu, jest dodanie kilku niewielkich lampek solarnych, które po zmroku będą uczestniczyły w klimatycznej grze światła i cienia. 

Oczywiście, nie trzeba w tym miejscu tłumaczyć, że przestrzeń pozbawiona funkcji dekoracyjnej może stanowić także miejsce zabawy dla dzieci lub relaksu ze znajomymi, gdy zadbamy o odpowiednie zaplecze w postaci foteli ogrodowych lub stolików. Warto przy ich zakupie rozważyć wyłożenie kolorowymi kamieniami - właśnie kamieniami, nie żwirkiem - ścieżki i miejsca, gdzie ustawimy ławeczkę. Pozwoli to na korzystanie z niej także w momencie, gdy trawa będzie mokra od deszczu lub rosy.

Meble ogrodowe, muszą być przede wszystkim wygodne i trwałe

Choć trwałość i wygoda w przypadku mebli wydaje się sprawą absolutnie oczywistą, to jednak nie zawsze pamiętamy o tym w momencie zakupu mebli ogrodowych. Nierzadko decydujemy się na wygodne krzesła, które jednak posiadają obicie lub zostały wykonane z niskiej jakości drewna. O ile w przypadku zadaszonego tarasu jest to  błąd nieco mniej odczuwalny, to przy stolikach lub fotelach, które będą przez cały czas narażone na działanie warunków atmosferycznych, jest to poważne niedopatrzenie. Naturalnie, wszystko jest też kwestią ceny i bez trudu uda się nam nabyć wyposażenie z wyższej półki, jednak dla osób oszczędnych idealnym pomysłem będą  elementy wykonane z tworzyw syntetycznych, np. z plastiku. Pomimo swojej relatywnie niskiej ceny, zakup kompletu krzeseł ze stolikiem i parasolem to wydatek nie większy niż 200-300 złotych, posłużą nam one przez wiele sezonów.

Meble ogrodowe
Wygodne fotele na taras, modne stoliki, a może klimatyczna ławeczka? Koniecznie sprawdźcie ofertę nowoczesnych mebli do ogrodu!

Modnydom24.pl

Zielony balkon, czyli namiastka ogrodu dla mieszkańców bloków

Większość z nas nie ma na tyle wiele szczęścia, by mieszkać w domu z przestronnym ogrodem i tarasem. Ci bardziej szczęśliwi, mogą co najwyżej liczyć na kilkunastometrowy miniogródek, o ile mieszkają na parterze, i o ile deweloper zdecydował się na taką formę zagospodarowania trawnika przy ścieżkach komunikacyjnych. Reszta jednak może obejść się smakiem, lecz czy w istocie? Niekoniecznie, również mający zaledwie 3 lub 5 metrów kwadratowych balkon ma potencjał. Rzecz oczywista, nie wykreujemy na nim wspaniałego ogrodu z wygodnymi leżakami, ale nawet na tak ograniczonej przestrzeni uda się nam umieścić dwa taboreciki i niewielki stoliczek kawowy. Uzupełnieniem całej aranżacji mogą stać się posadzone w większych donicach jeden lub dwa wysokie iglaki, czy też powieszone w koszyczkach na balustradzie kwiaty. Warto mieć jednak na uwadze, że nieodpowiednie ich zawieszenie, szczególnie po stronie zewnętrznej, może stwarzać ryzyko dla przechodniów. Nie mniej istotny jest też i rodzaj roślin, zdecydowanie powinniśmy powiedzieć nie wszystkim pnączom. Choć wyglądają one bardzo ładnie, szczególnie gdy pokryją ścianę, to właśnie ich zakotwiczenie w elewacji może doprowadzić do jej uszkodzenia. W najbardziej ekstremalnych przypadkach, ryzykujemy nawet nieprzyjemnościami z administratorem budynku, który może domagać się od nas naprawy uszkodzeń.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Stwórz swoją własną oazę spokoju w ogrodzie
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy warto rozważyć zakup krzesła toaletowego?
Komentarze: 0
Ocena: brak