Na czym polega dieta makrobiotyczna?
Dieta makrobiotyczna to ścisła dieta, która twierdzi, że zmniejsza toksyny. Polega na spożywaniu produktów pełnoziarnistych i warzyw oraz unikaniu pokarmów bogatych w tłuszcz, sól, cukier i sztuczne składniki.
Chociaż dieta jest reklamowana jako terapia uzupełniająca w przypadku niektórych nowotworów, istnieje brak dowodów naukowych, które udowadniają jej korzyści przeciwnowotworowe. Wstępne badania promują kontrolę poziomu cukru we krwi w cukrzycy typu 2 i w zmniejszeniu stanu zapalnego.
Pomimo braku udowodnionych korzyści, dieta jest pełna pokarmów bogatych w składniki odżywcze, więc może być zdrowa dla niektórych osób, jeśli jest odpowiednio przestrzegana. Jak w przypadku każdej restrykcyjnej diety, trzymanie się jej może być trudne i może prowadzić do niedoborów żywieniowych lub zaburzeń odżywiania. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jak działa dieta, jakie produkty zawiera, jakie ma zagrożenia i korzyści, i nie tylko.
Co to jest dieta makrobiotyczna?
W latach dwudziestych japoński filozof George Ohsawa opracował dietę makrobiotyczną. Jest to plan żywieniowy o wysokiej zawartości błonnika, wysokiej zawartości węglowodanów złożonych i niskiej zawartości tłuszczu, który koncentruje się na produktach pełnoziarnistych i warzywach. Dieta zachęca do spożywania pokarmów nieprzetworzonych, ekologicznych i lokalnie uprawianych. Zniechęca do spożywania wysokotłuszczowych, przetworzonych, słonych i słodkich pokarmów.
Jest to część makrobiotycznej filozofii Ohsawy, która obejmuje:
- unikanie spożywania dodatków do żywności
- unikanie ekspozycji na pestycydy i promieniowanie elektromagnetyczne
- regularne ćwiczenia
- unikanie stosowania suplementów diety
- przygotowywanie potraw przy użyciu sztućców i patelni wykonanych ze szkła, drewna, emalii lub stali
Jakie produkty obejmuje dieta makrobiotyczna?
Pokarmy w diecie makrobiotycznej obejmują:
Całe ziarna. Około 50% diety to produkty pełnoziarniste, takie jak:
- brązowy ryż
- owies
- jęczmień
- pszenica
- proso
Warzywa i wodorosty. Około 25–33% diety składa się z warzyw, takich jak:
- brokuły
- marchew
- kalafior
- rzodkiewki
Różne. Ta kategoria stanowi 5–10% diety i obejmuje produkty takie jak:
- soczewica
- fasola azuki
- ciecierzyca
- tofu
- tempeh
Różne produkty spożywcze. Około 5-20% diety może zawierać:
- owoce
- białą rybę
- ziarna
- orzechy
- zupa miso
Jakich pokarmów należy unikać na diecie makrobiotycznej?
Dieta odradza spożywanie przetworzonej żywności i produktów zwierzęcych. Żywność, której należy unikać to:
- mięso
- nabiał
- jajka
- cukier rafinowany
- tłuszcze zwierzęce
- sztuczne słodziki lub dodatki chemiczne
- żywność modyfikowana genetycznie
Jakie są korzyści ze stosowania diety makrobiotycznej?
Osoby stosujące dietę niskotłuszczową, ubogą w produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak dieta makrobiotyczna, mogą mieć niższy poziom cholesterolu. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych schorzeń. Jednak ludzie mogą czerpać te korzyści z pożywnej, zbilansowanej diety. Nie muszą przestrzegać bardzo restrykcyjnych planów żywieniowych, takich jak dieta makrobiotyczna, aby zmniejszyć ryzyko choroby. Dieta ta jest również obfita w naturalne związki występujące w pokarmach roślinnych zwanych fitoskładnikami. Mogą one oferować szereg korzyści zdrowotnych, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego i poprawa funkcji odpornościowej.
Niektóre badania dotyczyły wpływu diety makrobiotycznej na raka i cukrzycę.
Nowotwór
Według badania wiele elementów diety makrobiotycznej powiązano ze zmniejszeniem stanu zapalnego. Może to zmniejszyć ryzyko raka. Jednak nie zostało to udowodnione.
Cukrzyca typu 2
Wyniki wykazały, że dieta śródziemnomorska, wegetariańska i niskokaloryczna może pomóc w radzeniu sobie z cukrzycą typu 2. Jednak krótko- i średnioterminowe badania kliniczne mówią, że dieta makrobiotyczna zapewnia szybszą kontrolę poziomu cukru we krwi.
Korzyści obejmowały:
- obniżony poziom cholesterolu
- poprawiony poziom cukru we krwi
- zwiększona wrażliwość na insulinę, która pomaga komórkom pobierać cukier we krwi
- obniżone ciśnienie krwi
- zmniejszona masa ciała
Należy zauważyć, że badania wykazały tę poprawę tylko w krótkich i średnich okresach czasu. Naukowcy nie wiedzą, czy jest skuteczny w długotrwałym leczeniu cukrzycy typu 2.
Jakie są zagrożenia związane z dietą makrobiotyczną?
Osoba ściśle przestrzegająca diety makrobiotycznej nie spożywa produktów pochodzenia zwierzęcego, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych, takich jak niedobory:
- białka
- wapnia
- żelaza
- witaminy D
- witaminy B12
Aby zapobiec niedoborom, osoby zainteresowane przestrzeganiem diety mogą skonsultować się z zarejestrowanym dietetykiem.
Dodatkowo wiele produktów spożywczych zawartych w diecie jest stosunkowo niskokalorycznych. Z biegiem czasu osoba jedząca w ten sposób może stracić na wadze, co może nie być zgodne z jej celami zdrowotnymi.
Dieta może być również trudna do przestrzegania i restrykcyjna społecznie, więc ludziom może być trudno spożywać posiłki z rodziną i przyjaciółmi przy jednoczesnym przestrzeganiu ich planu żywieniowego.
Podsumowanie
Dieta makrobiotyczna koncentruje się na produktach bogatych w błonnik, złożonych węglowodanach, takich jak produkty pełnoziarniste i warzywa.
Chociaż doniesienia anegdotyczne sugerują, że może zmniejszać raka, nie ma na to dowodów. Ponieważ jest to restrykcyjny plan żywieniowy, przestrzeganie diety makrobiotycznej może powodować niedobory żywieniowe.
Jeśli dana osoba chce stosować dietę, może skorzystać z konsultacji z zarejestrowanym dietetykiem.
Komentarze
Brak komentarzy