Kiedy zaleca się wykonywanie badań USG?

Kiedy zaleca się wykonywanie badań USG?

Ocena: 4.00
Głosów: 2

Badanie ultrasonograficzne, zwane w skrócie USG, to jedno z najpopularniejszych, najmniej inwazyjnych i najłatwiej dostępnych badań obrazowych. Większość osób zapewne nie raz w życiu słyszała o takim badaniu, jednak nadal powstaje wiele pytań, jaki jest mechanizm jego działania, jak należy się do niego przygotować oraz jakie choroby pomaga ono wykryć. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Badanie USG — jakie są wskazania do jego wykonywania?

Badanie ultrasonograficzne zalicza się do grupy badań obrazowych. Jest niesłychanie popularne i używane w codziennej praktyce przez lekarzy już od 50 lat. Głowica USG wytwarza fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w komórki. W tym momencie na ekranie USG pojawia się widok, na ogół czarno-biały. Całe badanie jest całkowicie bezbolesne i co istotne niegroźne. Poza uprzednio wymienionymi zastosowaniami USG używa się jako wsparcie podczas biopsji jak również podczas innych zabiegów.

Zasady wykonywania USG jamy brzusznej 

USG brzucha jest jednym z bardzo często stosowanych tego typu badań. Jest tak, ponieważ w brzuchu jest bardzo dużo różnych, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niezwykle ważne jest zachowanie żołądka, wątroby, nerek i jelit w jak najlepszej kondycji. W trakcie badania sprawdza się działanie, rozmiar oraz strukturę badanych organów, dlatego jest ono nieocenione w profilaktyce wszelkiego typów chorób.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej nie jest wymagające, ponieważ należy być na czczo przez 6 do 12 godzin do momentu badania, w zależności od typu badań USG i zaleceń specjalisty.

Częściej badać powinny się przede wszystkim starsze osoby. Badania kontrolne robi się od około 20 roku życia i powtarza co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia USG powinno się wykonać co najmniej raz w roku. Jeśli zmagamy się z jakimś schorzeniem w jamie brzusznej, to z pewnością specjalista zleci wykonanie USG, ale także w przypadku gdy nic nam nie dolega, to warto mimo to robić badanie profilaktycznie.

Zasady wykonywania USG kobiecych piersi 

Mammografia i cytologia to bardzo istotne badania dla kobiet, ponieważ są podstawowym elementem profilaktyki przeciwrakowej. USG piersi jest też bardzo istotne, dlatego, że jest często robionym badaniem przez kobiety, na ogół młodsze. USG jest przeważnie zalecane dla kobiet z piersiami małego rozmiaru, które ciężko byłoby zbadać za pomocą mammografu. Badanie nie potrzebuje wymyślnego przygotowania, chociaż jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej części cyklu, ze względu na małą czułość piersi.

W przypadku kobiet, u których w rodzinie był rak piersi, badanie powinno być pierwszy raz zrobione w wieku 20 lat oraz powtarzane, minimum co pół roku. Gdy tego typu obciążenie nie występuje, diagnostykę piersi można wykonywać raz na dwa lata.

Z kolei badanie ginekologiczne należy wykonywać, chociaż co dwa lata. Tutaj trzeba dodać, że podczas jednej wizyty można wykonać zarówno cytologię, jak i badania USG. Po ukończeniu pięćdziesięciu lat kobiety powinny zgłaszać się na badania raz na rok.

Zasady wykonywania USG tarczycy

USG tarczycy to badanie, które nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie ma potrzeby, aby podchodzić do niego na czczo, ponadto może być wykonane bez względu na porę dnia. USG tego typu trwa zazwyczaj kilkanaście minut i poprzedzone jest zazwyczaj badaniem fizykalnym. To, co pomoże lekarzowi w przeprowadzeniu USG tarczycy to wygodna odzież z odsłoniętym dekoltem oraz brak biżuterii na szyi. 

Podczas badania tarczycy, pacjent zazwyczaj znajduje się w pozycji leżącej. Jedyny dyskomfort, jaki odczuwa, to przesuwanie głowicy aparatu po szyi. Badanie pozwala wykryć nowotwory, zwapnienia, guzy, a także ocenić okoliczne węzły chłonne. Dodatkowo umożliwia ono monitorowanie zmian ogniskowych w okolicach tarczycy.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Co warto wiedzieć o alergii na pszenicę?
Komentarze: 0
Ocena: 5.00
Wskazania do zastosowania licówek
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy zaleca się wykonywanie badań USG?
Komentarze: 0
Ocena: 4.00
Jakie są główne objawy nerwicy?
Komentarze: 0
Ocena: brak