Kiedy i kto może uprawiać survival w lesie w Polsce?

Kiedy i kto może uprawiać survival w lesie w Polsce?

Ocena: brak
Głosów: 0

Survival i bushcraft to niezmiernie atrakcyjne formy spędzania czasu blisko natury. Obie polegają na jak najlepszym wykorzystaniu swoich umiejętności i opanowaniu emocji w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. Coraz więcej osób interesuje się tymi dziedzinami sportu.

Warto zaznaczyć, że o ile survival koncentruje się na ogólnie pojmowanej sztuce przetrwania, bushcraft związany jest głównie z samodzielnym wytwarzaniem narzędzi i innych elementów niezbędnych do biwakowania, wykorzystując do tego jedynie naturalne materiały i surowce. Jest formą obozowania na dziko. Nie wymaga wiedzy medycznej, botanicznej czy geograficznej jak ma to miejsce w przypadku survivalu. Jednak zwolenników obydwu tych form najczęściej można spotkać w lesie.

Kiedy survival jest w Polsce legalny? 

Survival to inaczej szkoła przetrwania, to forma aktywności, która polega między innymi na życiu w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych wygód jak bieżąca woda, czy elektryczność. Nadzwyczaj często osoby bardzo zainteresowane survivalem rezygnują także z klasycznego noclegu na rzecz namiotów lub zbudowanych własnoręcznie szałasów.

Gdzie legalnie można uprawiać survival? 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenach do minimum. Nocowanie i zajmowanie leśnego terenu było źle widziane i traktowane jako nielegalne. Niemniej środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu osiągnęły porozumienie z Lasami Państwowymi. Dzięki tym przedsięwzięciom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wydzielone są określone lokalizacje, gdzie legalnie można uprawiać survival.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój na szkołę przetrwania? 

Osoby zainteresowane spędzaniem czasu w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk oraz okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To właśnie w tych okolicach znajduje się teren wyznaczony do praktykowania survivalu oraz bushcraftu. Jest to atrakcyjna lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim legalne miejsce na survival

Jeżeli interesują Cię bardziej tereny nizinne, idealnym przykładem wykorzystania terenu do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone głównie w lasach. Charakterystyczne dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobra infrastruktura w postaci miejsc parkingowych. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg i Stegna dla miłośników morskich lokalizacji 

Nadzwyczaj interesującą lokalizacją są także okolice Morza Bałtyckiego. Znajdziemy tam ciekawe miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów znajduje się w okolicach Stegny i położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek oraz woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to bardzo modny kierunek na uprawianie survivalu oraz bushcraftu.

Kiedy swoją obecność w lesie należy zgłosić do nadleśnictwa? 

Powrót do natury i wykorzystanie swoich umiejętności do przetrwania w trudnych warunkach jest atrakcyjne i stanowi wielkie wyzwanie. Z tego powodu miłośnicy survivalu i bushcraftu chcą spędzać czas w lesie z dala od cywilizacji, zdani wyłącznie na siebie i swoją wiedzę nabyta na treningach survivalowych. Jednak zarządzający lasami nie są wcale tak samo rozentuzjazmowani. Bezpieczeństwo lasu i zachowanie jego nienaruszonego stanu, stawiają na pierwszym miejscu.

Dla dobra każdej ze stron wprowadzono  w listopadzie 2019 roku, specjalny program pilotażowy. Lasy Państwowe wydzieliły znaczny obszar dla wszystkich zainteresowanych survivalem. Teren, który zaadoptują oni na swój biwak, muszą zgłosić odpowiadającemu za niego nadleśnictwu.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Adam Szulc

Uwielbiam wycieczki survivalowe! Mam nadzieję, że ten temat dalej się będzie w Polsce rozwijać.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Kiedy i kto może uprawiać survival w lesie w Polsce?
Komentarze: 1
Ocena: brak