Jakie są zasady transportu do Chorwacji?

Jakie są zasady transportu do Chorwacji?

Ocena: brak
Głosów: 0

Chorwacja to popularny kierunek wakacyjny, przyciągający turystów pięknymi plażami, zabytkami i gościnnymi mieszkańcami. Zanim jednak wyruszysz na urlop do tego malowniczego kraju, warto przyjrzeć się zasadom transportu do Chorwacji. Zarówno samochodem, jak i innymi środkami transportu, musisz być świadomy przepisów i wymagań, aby swobodnie podróżować i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po najważniejszych aspektach transportu do Chorwacji.

Podróż samochodem

a) Dokumenty:

Podczas transportu do Chorwacji, musisz posiadać ważne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny pojazdu, polisę OC oraz prawo jazdy (najlepiej międzynarodowe). Warto również zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport jako dokument potwierdzający tożsamość.

b) Przepisy drogowe:

Chociaż przepisy drogowe w Chorwacji są podobne do tych obowiązujących w Polsce, warto pamiętać o kilku istotnych różnicach. W Chorwacji obowiązuje ruch prawostronny, a używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Wymagane jest również posiadanie kamizelki odblaskowej dla kierowcy oraz trójkąta ostrzegawczego i zestawu apteczkowego.

c) Autostrady i opłaty:

Podczas podróży samochodem przez Chorwację, często korzysta się z autostrad. Aby móc z nich korzystać, należy uiścić opłatę. W Chorwacji obowiązuje system tzw. zamkniętych bramek, gdzie przy wjeździe na autostradę otrzymuje się bilet, a przy wyjeździe opłaca się odległość pokonaną. Opłaty można regulować w lokalnej walucie – kunach, euro lub kartą płatniczą. Jedną z firm, która realizuje transport do Chorwacji, jest Ekspo-Tans.

d) Przejście graniczne:

W przypadku Polski i Chorwacji, oba kraje należą do Unii Europejskiej, jednak Chorwacja nie jest jeszcze częścią strefy Schengen. Oznacza to, że kontrola graniczna może być przeprowadzana przy wjeździe do Chorwacji. Warto więc przeznaczyć nieco więcej czasu na przekroczenie granicy.

Transport publiczny

a) Autobusy:

Chorwacja posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych zarówno międzymiastowych, jak i międzynarodowych. Wybierając się na urlop do Chorwacji autobusem, warto zapoznać się z rozkładem jazdy i cennikiem biletów. W przypadku dłuższych tras, pamiętaj o rezerwacji miejsca.

b) Pociągi:

Chociaż Chorwacja nie słynie z rozbudowanej sieci kolejowej, to jednak można korzystać z pociągów na niektórych trasach.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Jakie są zasady transportu do Chorwacji?
Komentarze: 0
Ocena: brak