Czytaj lektury szkolne ze zrozumieniem, aby lepiej je zapamiętać!

Czytaj lektury szkolne ze zrozumieniem, aby lepiej je zapamiętać!

Ocena: brak
Głosów: 0

W szkole obowiązkiem jest czytanie lektur, które niechętnie są wspominane przez dzieci. Mimo że pokazują cenną wiedzę na temat życia i świata, nie są czymś pożądanym. Ich ciężki język jest niezrozumiały dla uczniów, a przez to porzucają tę przykrą czynność. Niemniej jednak sprawdzian lub odpowiedź ustna zmusza ich do powrotu czytania. W naszym artykule pokazujemy, jak umilić sobie czytanie lektur i jak lepiej je zapamiętywać!

Cisza i spokój w domu – skuteczny sposób na czytanie lektury!

Do czytania nie podchodź z nastawieniem, że im szybciej, tym lepiej. Spowoduje to, że zapamiętasz mniej drobiazgów i będziesz musiał studiować pojedyncze rozdziały raz jeszcze, a w najgorszym przypadku całą książkę od nowa. Najlepiej rozpocząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje, czy we ferie zimowe sporządzić sobie plan, którego mniej więcej pragniemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale oraz ile stron zdołamy czytać dziennie.

Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż 30 minut, tymczasem w czytaniu lektur jest to ważne. Jeżeli pragniemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych wersów kilkukrotnie, powinniśmy odłożyć telefon i rzeczy, które nas rozpraszają. Pomoże nam to skoncentrować uwagę na czytaniu i w ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu. Jednakowo jest z domownikami. Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeżeli taka sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i jesteśmy zmuszeni odłożyć obowiązki domowe na później.

Jak utrwalić informacje z lektury szkolnej?

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Gdy mamy więcej czasu, warto przeszukać biografię autora, a także materiały o czasach, w których żył oraz pisał.

Wielu pisarzy opisuje w swoich opracowaniach wydarzenia oraz emocje z nimi powiązane, które sami przeżyli. Stąd zapoznanie się, chociaż z krótką notatką o ich życiu może posłużyć nam jako kolejne udogodnienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Powinieneś się dowiedzieć, czy powstały jakieś filmy na podstawie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi Ci kojarzenie postaci oraz miejsc akcji. Do ekranizacji zapisz swoje uwagi i elementy, które zostały zignorowane bądź odmienione.

Notatki – świetny sposób na utrwalenie wiedzy!

Zakup zeszyt, który trzymaj zawsze pod ręką, gdy masz zamiar brać się za czytanie książki. Będziesz mógł w nim notować istotne informacje jak imiona poszczególnych osób, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Być może wydłuży to twoje zmagania z lekturą, ale z całą pewnością utrwali przeczytane wiadomości i uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł sięgnąć zawsze, kiedy coś ci umknie.

Jak podejść do czytania lektury, żeby więcej z niej wynieść?

Podejście uczniów do lektury jako przykrego obowiązku, a także nudnej książki budzi w nich opór do czytania. Dobrze, gdyby dziecko zainteresowało się lekturą jako życiem innych ludzi, ich emocjami, doświadczeniami i przygodami w dniu codziennym. Postacie w książkach przeważnie są intrygujące oraz owiane tajemnicą. Takie podejście może pomóc dziecku przerwać niechęć i spojrzeć na temat z innej strony, z pewnością ciekawszej!

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora