Fotografowanie dronem - Fotografowanie, które olśniewa

Fotografowanie dronem - Fotografowanie, które olśniewa

Ocena: brak
Głosów: 0

Niewątpliwy hitem ostatnich lat jest zastosowanie dronów w fotografii rekreacyjnej i amatorskiej. Rozpoczęcie przygody z rejestrowaniem otoczenia z perspektywy lotu ptaka jest bardzo kuszące. Różnorodność modeli w szerokim przedziale cenowym pozwala na dobranie odpowiedniego sprzętu zgodnie z jego zastosowaniem. Proste i tanie modele sprawdzą się do powietrznej zabawy dla całej rodziny. Bardziej zaawansowane rozwiązania przeznaczone są dla profesjonalistów, którzy filmują na potrzeby swojej pracy. Przed wyborem odpowiedniego modelu, warto zastosować się do kilku wskazówek, o których piszemy w tekście.

W jaki sposób użyć drona do robienia rewelacyjnych zdjęć?

Podczas robienia ujęć z powietrza, nie zapominaj o naczelnych zasadach fotografowania. W uzyskaniu odpowiednich kadrów pomocne mogą się okazać linie podziału (grid). Dzięki uruchomieniu ich przez aplikację będziesz mógł szukać punktów zaczepiania i sprawniej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.

Wykorzystaj format RAW, który ułatwia edycję zdjęć

Najlepszą opcją do robienia zdjęć, będzie wykorzystanie formatu RAW. Format ten gwarantuje łatwiejszą edycję. W RAW dodatkowo wydobywanie prześwietlonych czy też zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest o wiele łatwiejsza niż w formacie JPEG.

Pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego czasu naświetlania robiąc zdjęcia dronem

Czas naświetlania jest następnym bardzo istotnym czynnikiem przy wykonywaniu zdjęć z powietrza. Jeśli chcesz wyostrzyć swoje zdjęcia i sprawić, żeby były wyraźniejsze,  ustaw krótszy czas naświetlania. Natomiast jeżeli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, to znaczy artystycznego rozmycia, wykorzystaj dłuższy czas naświetlania i wyposaż się w filtry ND.

Planuj loty dronem na podstawie prognozy pogody

Podczas wykonywania zdjęć istotnym elementem jest pogoda. Cały czas staraj się sprawdzać pogodę przed planowanym lotem. Pamiętaj o tym, że pogoda potrafi być zaskakująca i nawet z niedużej chmury może spaść intensywny deszcz, który uniemożliwi Ci start jak również utrzymanie się drona w powietrzu. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot, a także kontrolować warunki atmosferyczne.

Czy światło w fotografii dronem odgrywa istotną rolę?

Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą nadać nawet najmniej interesującemu terenowi cudownego charakteru. Z tego względu postaraj się planować loty dronem rano, albo po południu w trakcie tzw. złotej godziny, kiedy słońce chyli się ku zachodowi albo wznosi przy wschodzie.

Nie ignoruj trudnych warunków atmosferycznych podczas latania dronem

Pomimo że obsługa drona jest stosunkowo prosta, trzeba jednak używać go z rozwagą i unikać sytuacji, które w jakimkolwiek stopniu mogą być niebezpieczne. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na złe warunki atmosferyczne, które są jednym z elementarnych powodów, żeby dronem nie latać. Zawsze sprawdzaj pogodę i nie ignoruj jej, walka z żywiołem jest wyczerpująca i przeważnie przegrana. Kiedy jest zimno, pada śnieg lub deszcz, lepiej zostać w domu i podziwiać spadające płatki przez okno. Wichury i silne podmuchy wiatru nie ułatwiają obsługi drona, a wręcz mogą spowodować jego znaczne uszkodzenia.  Mgła minimalizuje widoczność i utrudnia obserwowanie drona, a zawsze powinniśmy móc go widzieć. Pamiętaj, że naprawdę nic się nie stanie jeżeli przełożysz lot i z kubkiem gorącej herbaty poczekasz na lepszą pogodę.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Bogusław Baran

Fotografowanie to jedna z moich największych pasji, a dron bardzo ułatwia rozwój.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Dlaczego warto czytać lektury szkolne?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Fotografowanie dronem - Fotografowanie, które olśniewa
Komentarze: 1
Ocena: brak