Do czego wykorzystywana jest przeglądarka obrazów DICOM?

Do czego wykorzystywana jest przeglądarka obrazów DICOM?

Ocena: brak
Głosów: 0

Przeglądarka obrazów DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) to specjalistyczne oprogramowanie służące do przeglądania obrazów medycznych w formacie DICOM. Jest to standard używany w obrazowaniu medycznym do przesyłania, przechowywania i pobierania obrazów medycznych. Przeglądarki obrazów DICOM są używane w różnych dziedzinach medycyny, takich jak radiologia, kardiologia i onkologia do diagnozowania i planowania leczenia.

Wprowadzenie do przeglądarek obrazów DICOM

Przeglądarki obrazów DICOM to specjalistyczne programy służące do przeglądania obrazów medycznych w formacie DICOM. Format ten jest używany do przechowywania, przesyłania i pobierania obrazów medycznych. Jest to standard przyjęty przez służbę zdrowia dla aplikacji obrazowania medycznego. Do najczęściej używanych przeglądarek obrazów DICOM należą OsiriX, Horos i RadiAnt DICOM Viewer. Programy te pozwalają użytkownikom na przeglądanie i manipulowanie obrazami DICOM z łatwością.

Zastosowania przeglądarek obrazów DICOM w opiece zdrowotnej

Przeglądarki obrazów DICOM są używane do różnych celów w opiece zdrowotnej. Mogą być używane do przechowywania i przesyłania obrazów medycznych za pomocą Picture Archiving and Communication Systems (PACS) lub Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) sieci. Mogą być również wykorzystywane do tworzenia modeli 3D do planowania, symulacji i prowadzenia operacji.

 Dodatkowo mogą być wykorzystywane do segmentacji obrazów, rejestracji, fuzji z innymi danymi medycznymi, takimi jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i skany PET. Ponadto, mogą być wykorzystywane do bezpiecznego udostępniania obrazów medycznych pomiędzy dostawcami usług medycznych przy użyciu szyfrowania i kontroli dostępu.

Korzyści z zastosowania przeglądarek obrazów DICOM w służbie zdrowia

Korzystanie z przeglądarek obrazów DICOM ma wiele korzyści w opiece zdrowotnej. Mogą być wykorzystywane do badań klinicznych poprzez analizę wyników leczenia i rozwój nowych technik medycznych. Ponadto, mogą one być opisane z danymi klinicznymi, takimi jak dane demograficzne pacjenta, diagnoza i historia leczenia.

 Dodatkowo, mogą być dostępne zdalnie przy użyciu internetowych przeglądarek DICOM, takich jak Mielestus.. Wreszcie, stanowią one istotny element nowoczesnej opieki zdrowotnej i są wykorzystywane w różnych aplikacjach medycznych w celu poprawy opieki nad pacjentem.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Na czym polega leczenie dyskopatii metodą Coxa?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Dlaczego warto stosować białka serwatkowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Co warto wiedzieć o makroskładnikach?
Komentarze: 0
Ocena: brak