Dlaczego zimą do łowienia karpi warto użyć smakowych przynęt?

Dlaczego zimą do łowienia karpi warto użyć smakowych przynęt?

Ocena: brak
Głosów: 0

Łowienie karpi zimą staje się popularne, ponieważ lód pojawia się na powierzchni zbiorników wodnych i rzek sporadycznie, a panujące temperatury są zwykle wyższe niż przed laty. Do zimowych połowów trzeba się jednak właściwie przygotować z uwagi na to, że zachowanie ryb z powodu chłodów odbiega od tego, z jakim mamy do czynienia w cieplejszych miesiącach. Jedną z najistotniejszych kwestii przy zimowym karpiowaniu okaże się dobór zanęty i przynęty.

Co należy wiedzieć o zimowej aktywności ryb?

Zimą ze względu na panujące niskie temperatury i słabe nasłonecznienie woda ulega znacznemu wychłodzeniu. Ponieważ ryby są organizmami zmiennocieplnymi, a ciała są nie wiele cieplejsze od otaczającej je wody, zimą ich aktywność jest znacznie ograniczona, a one same przenoszą się ze strefy przypowierzchniowej na większe głębokości, co zabezpiecza przed nadmierną utratą energii. Spowolnienie procesów życiowych zależy jednak od pogody i podczas okresu poprzedzającego nadejście wiosny temperatura wody może być na tyle duża, że ryby podejmują żerowanie. Zwykle ma to miejsce, gdy woda ociepla się do około 4–7 stopni. Łowienie w takich warunkach stanie się możliwie, choć jednocześnie okaże się bardzo wymagające. Kluczową kwestią będzie skłonienie ryby do podjęcia przynęty i reagowania na nęcenie przy pomocy właściwie dobranej zanęty na karpia. Warto jednak pamiętać, że powinna ona zawierać składniki, które są kaloryczne, a wydzielany aromat wystarczająco wyraźny.

Co stosuje się przy zimowych połowach karpia?

Strategia zimowego karpiowania odbiega nieco od tej, jaką stosuje się przez resztę roku. W przypadku zanęty oraz przynęty stosuje się produkty, które cechuje wysoka zawartość białka, która zrekompensuje rybie wysiłek i powodowaną utratę energii. Kluczem do skłonienia karpi do aktywności okazuje się użycie pokarmów o wyraźnym i intensywnym aromacie, który może być wzmacniany dodaniem boostera. Do najpopularniejszych typów pelletu i kulek należą więc te z atraktorami na bazie zapachów mięsnych np. skisłego śledzia, salami czy skorupiaków: kryla albo kraba. Świetnym rozwiązaniem jest zakup potrzebnych akcesoriów w internetowym sklepie karpiowym RK Baits. Sprzedaje on kulki proteinowe pływające, tonące i haczykowe oraz pellet wędkarski, a także silne boostery.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora