Dlaczego bardzo ważna jest profilaktyka dentystyczna?

Dlaczego bardzo ważna jest profilaktyka dentystyczna?

Ocena: brak
Głosów: 0

Dbanie o siebie to nie tylko kwestia zewnętrzna, ale również regularne badanie się u specjalistów. Warto wiedzieć, jak istotne są regularne kontrole u dentysty i co możesz dzięki nim zyskać. Wizyta kontrolna pozwoli dowiedzieć się, czy występują jakieś problemy w obrębie jamy ustnej. Oszczędź sobie nerwów i bólu i wybierz się do stomatologa przynajmniej raz na 12 miesięcy. Dzięki temu unikniesz poważnych problemów.

Kontrola jamy ustnej — dlaczego jest ważna? 

Raz na pół roku poleca się wykonanie przeglądu jamy ustnej — typowego oraz najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tegoż zalecenia, co skutkuje w szeregu przypadków istotnymi problemami w leczeniu. W związku z tym tak istotne jest, by pilnować terminów kontroli oraz nie czekać na sytuację, gdy z bólu nie jesteśmy w stanie myśleć.

Kontrola co pół roku pozwoli na wykrycie potencjalnych ubytków, zmian i problemów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy zarówno w obrębie jamy ustnej, jak i w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej lub dwóch wizytach u dentysty, a co za tym idzie – nasz portfel znacząco na tym ucierpi.

Standardowy przegląd stomatologiczny — jak często wykonać?  

Czym jest standardowy przegląd w gabinecie dentystycznym? Na początku niezbędna jest rozmowa z pacjentem, stomatologowi niezbędny jest konkretny opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń oraz podpowiedzenia, co możemy używać, by uniknąć konkretnego kłopotu. Jest to odpowiedni moment, by nadmienić lekarzowi o naszych ewentualnie występujących bólach i dolegliwościach np. wrażliwość na zimno.

W następnej kolejności dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, sprawdza stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, analizuje także stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy stomatolog zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeśli stan naszej jamy ustnej jest dobry lub występują zaledwie drobne wątpliwości co do odpowiedniej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dopasować właściwy typ pasty, szczoteczki do zębów bądź rodzaj nici dentystycznej do właściwej higieny. W niektórych przypadkach dentysta może uznać, że odpowiednim jest przekazać nasz kłopot do innego specjalisty, np. ortodonty (kiedy niezbędne jest założenie aparatu ortodontycznego) czy chirurga zębowego (np. w celu ekstrakcji kłopotliwego zęba).

W jakim celu wykonuje się zdjęcie rtg zębów?

W cięższych przypadkach nieodzowne jest dokonanie szczegółowego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by konkretniej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest usytuowany kłopotliwy ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą dostrzegalne w zwykłym badaniu na fotelu stomatologicznym. Tego typu badanie pozwala na ewentualne zlecenie leczenia kanałowego bądź leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty wymagane jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo – skroniowe). Takie zdjęcie jest również nieodzowne przy planowanym zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Dodatkowo stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację lub wybielanie zębów jako usługi nieobejmujące zwykłej kontroli jamy ustnej.

Usługi dentystyczne dla dzieci i kobiet w ciąży — jak często?

Przede wszystkim ważne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o małoletnich, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, niż do ukończenia 2 roku życia dziecka. Takie wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne oraz możliwość występowania na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Jeśli planujesz zajście w ciążę, dobrym pomysłem byłoby wybrać się na kontrolę dentystyczną. Najlepiej zrobić to przed ciążą lub w pierwszym jej trymestrze. Jest to ważne głównie dlatego, że nie powinno się korzystać w tym czasie z większości środków znieczulających. Jeśli uzębienie będzie w złym stanie, mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które uprzykrzą życie kobiety.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 1
Adam Szulc

Ja mimo stosowania się do wszelkich rad, mam straszne problemy z zębami.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Kiedy zabrać dziecko na pierwszą wizytę u okulisty?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Kiedy sprawdzą się stabilizatory kończyn?
Komentarze: 0
Ocena: brak