Co musisz wiedzieć o płytkach ceramicznych

Co musisz wiedzieć o płytkach ceramicznych

Ocena: brak
Głosów: 0

Po kafelki sięgamy w wielu różnych sytuacjach, zwykle jednak przyciągają naszą uwagę w czasie remontu łazienki lub kuchni. Nie są to bynajmniej jedyne miejsca, w których napotkamy ceramikę, ma ona bowiem o wiele więcej zastosowań. Warto jednak pamiętać, że nie każdy produkt posiada odpowiednią specyfikację techniczną, dlatego właśnie zapraszamy do zapoznania się z naszym miniporadnikiem, rozwiewającym najczęstsze wątpliwości.

Na balkon i taras - ceramika odporna na działanie mrozu

Osoby zainteresowane wykorzystaniem płytek na zewnątrz powinny pamiętać przede wszystkim o wyborze modelu, który zagwarantuje ich trwałość. Są to tak zwane płytki mrozoodporne, które nie ulegną uszkodzeniu w przypadku częstych wahań temperatury. Ryzyko spękania kafelków wynika przede wszystkim z faktu, że zamarzająca woda ma tendencję do zwiększania swojej objętości, rozsadzając tym samym strukturę ceramiki. Dlatego też odpowiednim rozwiązaniem okazują się płytki o niskiej nasiąkliwości. Oznaczona jest ona parametrem E i w przypadku płytki mającej znajdować się na zewnątrz powinna ona wynosić mniej niż 3%. W przypadku najtrwalszych modeli współczynnik ten wynosi zaledwie 0,5%.

Czy ceramika może uchronić od upadku?

Skoro już mówimy o wodzie i kafelkach, to każdy z nas wie dobrze, że takie połączenie bywa niebezpieczne. Ceramika staje się śliska i łatwo na niej stracić równowagę, co w skrajnych wypadkach może doprowadzić nawet do bardzo poważnych urazów. Jeżeli więc spodziewamy się, że dane pomieszczenie lub miejsce może często ulegać zawilgoceniu, to warto jest zainteresować się antypoślizgowymi kafelkami. Cechę tę określa parametr R, od 9 do 13, a coraz wyższe numery oznaczają wzrost przyczepności. Warto jednak mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem wskaźnika R, rośnie także i cena produktu. Rozsądnym kompromisem wydają się więc modele klasy R9 lub R10, które w zupełności zdadzą egzamin w przypadku łazienki, garażu lub tarasu.

Jakie płytki będą nam służyły przez długie lata?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, które płytki podłogowe i ścienne pozostaną z nami na lata? Niejeden z nas słyszał o przypadkach, że ceramika błyskawicznie popękała lub doszło do zdarcia lica. Faktycznie, takie przypadki również mają miejsce, jednakże najczęściej wynikają one z niewłaściwego doboru kafelków do ich funkcji. Przykładowo, śliczne płytki ścienne z glazury są bardzo delikatne, gdy więc zastosujemy je na podłodze, na przykład w holu, prędko je uszkodzimy. Dlatego właśnie tak istotnym parametrem jest klasa ścieralności, określana jako PEI. Najniższa nosi numer 1 i jest praktycznie już niespotykana. Nieco bardziej trwała, o wytrzymałości 600 obrotów, jest klasa 2, nadająca się tylko na ściany lub na podłogi w łazience i sypialni. Klasy 3 i 4 są już znacznie trwalsze, bez trudu takie płytki przetrwają z nami lata, gdy zastosujemy je w dowolnym pomieszczeniu w domu. W przypadku klasy PEI 4 możemy również  wykorzystać je w budynkach firmowych, lecz wyłącznie w pomieszczeniach o niewielkim natężeniu ruchu. Jeżeli zaś potrzebujemy ceramiki, która wytrzyma prawie wszystko, to najlepszym wyborem będzie klasa PEI 5, cechująca się wytrzymałością na ścieranie rzędu 12000 obrotów!

Kafelki marmuropodobne
Potrzebujesz eleganckich płytek marmuropodobnych? Sprawdź ofertę pięknych kafelków imitujących marmur!

Modnydom24.pl

Montaż płytki rektyfikowanej jako bezgufowej to błąd!

Niejednokrotnie spotkamy w sieci aranżacje, które wspominają o kafelkach, które to układamy bez fug, zwane są one także rektyfikowanymi. Są to w szczególności najbardziej eleganckie płytki marmuropodobne lub kamieniopodobne. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pomimo takich inspiracji w Internecie, nie powinniśmy kopiować tego rozwiązania. Ujmując rzecz w sposób przystępny: układanie płytek na styk może doprowadzić do ich uszkodzenia. Ryzyko to związane jest z naturalnym procesem – pracą ścian i podłóg. W przypadku rezygnacji z fug, pomiędzy stykającymi się kafelkami powstają naprężenia. Dlatego też o wiele lepszym pomysłem, który naprawdę warto jest wykorzystać, jeżeli już zdecydowaliśmy się na zakup bardzo eleganckich płytek marmuropodobnych, jest jednak  zastosowanie minimalnego 1,5-milimetrowgo wypełnienia. Z odległości, gdy dobrze dopasujemy jego barwę, zniknie ono, a z drugiej strony unikniemy niepotrzebnego ryzyka uszkodzenia płytek wskutek ich pracy.

Tagi
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Najlepsze porady na upały dla ogrodników
Komentarze: 0
Ocena: brak
Co musisz wiedzieć o płytkach ceramicznych
Komentarze: 0
Ocena: brak